Kedves Olvasó!
Amennyiben követed a munkásságom a social media felületek egyikén, láthattad, hogy a tegnapi napon arról tettem közzé bejegyzést, hogy mit tehetünk, ha az állásinterjú után nem kapunk visszajelzést.
Ezt szeretném most egy kicsit bővebben is kifejteni.
Aki volt már álláskereső státuszban, az bizonyára tapasztalta, hogy az önéletrajzok beküldése után sokszor nem kap visszajelzést. A nagyobb cégeknél azért szerencsére már jellemző, hogy legalább egy automata üzenet érkezik, amikor valamiért nem felel meg valaki a pozíció által támasztott követelményeknek, de sajnos a cégek többségénél a mai napig nem érkezik elutasítás, pláne nem indoklással.
Ugyanakkor emiatt nem szabad elmarasztalni a toborzással foglalkozó kollégákat, hiszen tapasztalatból tudom, hogy rengeteg párhuzamos keresésen dolgoznak egyszerre, és az önéletrajzok átnézése bizony csak egy kis szelete a recruiter munkakörnek.
Ügyfeleimnek azt szoktam tanácsolni, hogy ha az önéletrajz benyújtása után két héten belül semmiféle visszajelzést nem kapnak, akkor azt tekintsék úgy, hogy nem vitték tovább a pályázatukat. Ugyanis ha aktívan toboroznak egy pozícióra, akkor - amennyiben az illető az önéletrajza alapján megfelel a követelményeknek - biztosan felveszik vele a kapcsolatot két héten belül.
Ha ez nem történik meg, akkor vagy nem aktív a toborzás, vagy már előrehaladtak másokkal, és addig nem hívnak be új embert, amíg nem dől el az ő sorsuk; vagy simán úgy vélik, hogy valamiért a pályázó nem felel meg a követelményeknek.
A jelentkezés utáni "nem jelzést" egyébként én nem tekintem kifejezett problémának, ugyanakkor kiemelten fontosnak tartom, hogy amennyiben megtörtént az első interjú, akkor mindenképpen adjunk/kapjunk valamiféle visszajelzést annak sikerességéről vagy sikertelenségének okáról.
Az interjú végén mindig érdemes rákérdezni, hogy mikorra várható visszajelzés, és ezt a dátumot fontos is tiszteletben tartani. Ha az interjúztató két héten belül ígér választ, akkor legyünk türelmesek, ne kezdjünk el pár nappal később érdeklődni, hogy van-e fejlemény. Előfordulhat, hogy kiválasztottak valakit a pozícióra, de napokba telik, amíg a belső szabályoknak megfelelően jóváhagyásra kerül az ajánlat, és ezt meg kell várni.
Amennyiben - a fenti példánál maradva - két héten belül nem érkezik visszajelzés, udvariasan rákérdezhetünk a recruiternél (vagy annál, aki az interjút szervezte), hogy várhatóan mikor kapunk feedbacket. Fontos, hogy ezt tényleg udvariasan tegyük, ugyanis a jó benyomást nagyon el tudja rontani a türelmetlenkedő, nem túl kedves hangnemben történő telefonbeszélgetés.
Sok toborzási munkatárs törekszik rá, hogy telefonon személyre szóló visszajelzést adjon az interjúztatott jelölteknek, azonban ez néha kapacitás hiányában elmarad, és csak egy automata elutasító üzenetet kapunk a rendszerből.
Ha úgy érezzük, hogy ez kevés, akkor vissza lehet kérdezni a miértekre, ugyanakkor szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy nagyon sokszor belső szabályzat alapján a recruiter kolléga nem adhat részletes visszajelzést egy-egy pályázat után. Ha érdeklődésünkre ezt a választ kapjuk, akkor fogadjuk el - nem az a recruiter tehet róla, akivel éppen beszélgetünk, ugyanakkor ő az állásával játszana, ha a szabályok ellen menve mégis visszacsatolást adna.
A sikertelen interjúélmények után mindig érdemes önvizsgálatot végezni, és feltenni magunknak a kérdést, hogy vajon miben volt valaki más jobb nálunk? Érdemes átgondolni az interjún elhangzott kérdéseket és az azokra adott válaszainkat egy olyan szemszögből, hogy vajon jól elmondtuk-e, át tudtuk-e adni azt a tudást, ami bennünk van.
Számos olyan jelölttel találkoztam pályafutásom során, akiknél érezhető volt, hogy megvan a szakmai tudásuk egy adott pozícióra, de borzasztó rosszul menedzselték magukat az interjún. Ilyenkor megeshet, hogy a vezető (hiring manager) megadja az esélyt a szakmai tudásért is valakinek, de ha van két hasonló tudással rendelkező jelölt, akkor biztosan az kerül kiválasztásra, aki jobban eladta magát.
Az interjúkészség fejleszthető, és már viszonylag kevés energiabefektetéssel jó eredményeket lehet benne elérni.
Ebben is segít egy coachingszemléletű karrier-tanácsadó. Ebben is segíthetek én.
Ha érdekel a munkásságom, akkor "karriering" címen változatos tartalmakat találhatsz tőlem a nagyobb social media felületeken, illetve minden héten számíthatsz itt egy blogbejegyzésre is.
Ha pedig úgy érzed, hogy eljött a változás ideje, foglalj hozzám időpontot bátran egy ingyenes beszélgetésre.