Őszi megállás: Hogyan segít a mindfulness a karrierépítésben?

2024.10.01

Kedves Olvasó!

Ahogy beköszöntött az új hónap, és a természet őszbe fordul, én is egyre többet gondolkozom a változásokon, azok észrevételén, a pillanatban élésen, és úgy összességében a tudatos jelenléten.

Mindig is szerettem az őszt, de idén valahogy észrevétlenül suhant el mellettem a szeptember. Persze, tudom, megváltozott az életem, nem ez volt fókuszban, de mégis zavar, hogy nem voltam jelen a változások kezdeténél - sem a természetben, sem saját magamban.

Éppen ezért megfogadtam, hogy októberben újra gyakorolni fogom a tudatos jelenlétet, amivel egyrészt magamnak is nagyon jót tudok tenni, másrészt kisebb eséllyel maradok le az ősz csodálatos változásairól.

A tudatos jelenlét lényege, hogy a mostban vagyunk; megfigyeljük, mit érzünk, mit gondolunk, mit akarunk most, ebben a másodpercben, méghozzá ítélkezés nélkül. Nagyon egyszerűen fogalmazva a tudatos jelenlét lényege, hogy a jelenben élünk, létezünk.

A kulcsszó a létezés, ugyanis ha belegondulunk, a modern élet nagyon a cselekvésen alapul. Ha a munkaidőn kívüli életünket nézzük, akkor megfigyelhetjük, mennyi mindent csinálunk: rohanunk a buszra, villamosra, sorban állunk, dugóban ülünk, időhatékonyság miatt az asztalnál eszünk, főzés közben telefonálunk, filmezés közben telefont nyomkodunk… A lista végtelen.

A tudatos jelenléttel azonban megtanulhatunk cselekvés helyett létezni. Mit értek létezés alatt? Sétálást, zene nélkül, csak a környezetünk hangjaira és színeire figyelve. Vagy éppen üldögélést az udvaron/erkényen, élvezve a napsütést és a csendet. Azt, amikor érezzük a szeretteink ölelését. Amikor a kádban fekve csak relaxálunk, és élvezzük a pillanatot.

A létezés lényegében az adott pillanat megéléséről szól.

Számos pszichológiai és neurobiológiai kutatás eredményeként ma már szakirodalmi szinten is olvashatunk a tudatos jelenlét meditáció jótékony hatásáról.

A teljesség igénye nélkül én is kiemelnék néhányat.

A tudatos jelenlét: csökkenti a stresszt, pozitívan változtatja meg az agyhullám-tevékenységet; segít önmagunk elfogadásában, megkönnyíti a kapcsolatteremtést másokkal; növeli a teljesítményt a koncentrálóképesség és az önbizalom erősítésével; továbbá nyugtat, erősíti az empátiát, enyhíti a fájdalmat, erősíti az immunrendszert, és még a rák leküzdésében is segít.

Ha még sosem hallottál a mindfulnessről, de a fenti sorokat olvasva kedved támadt a jelenben létezni, akkor akár napi pár perc gyakorlással is elkezdheted a tudatos jelenlétet.

Az én igényem a mindfulness gyakorlására abból a vágyból fakadt, hogy figyelemmel kísérjem a természet és önmagam változásait, egy sétát tettem ma tudatos jelenléttel.

Hogy csináltam? A megszokottnál egy kicsit lassabb (állandóan rohanok…), kényelmes tempóban mentem, ehhez igazítottam a légzésem is. Kicsit lóbáltam a karom az elején, azért, hogy ellazítsam a vállam, ne merev testtartással vágjak bele a mozgásba.

Szerencsém volt, kijutottam a természetbe, és itt figyeltem meg a környezetem: az ég kékjét, a gyorsan úszó felhőket, azok mintáját, a fák alakját, a levelek formáját, az elhaladó autók színét. Séta közben figyelmemet a testemre is irányítottam, arra, ahogy léptem az utcán, ahogy a karom húzta lefelé a súlya, ahogy a sétával összhangban mozdult. Figyeltem a testtartásomra, a gerincemre, és felemeltem a fejem.

Lényegében megfigyeltem mindent, amit láttam, minden illatot, amit éreztem, minden hangot, amit hallottam. Saját magamat, ahogy sétáltam. A jelenben voltam.

Nagyjából 20 percet sétáltam, ami egyszerre nyugtatott meg és töltött fel.

Azonban a séta csak egy a számos módszer közül, ami bevethető a tudatos jelenlét gyakorlására. Corinne Sweet Mindfulness című könyvében a legkülönbözőbb helyzetekre ajánl tudatos jelenlét gyakorlatokat, legyen szó egy munkahelyi vita kezeléséről, a gyerekek altatásáról, vagy akár a minket ért bírálatok kezelésétől.

Hogy kapcsolódik ez az álláskereséshez, a karriertanácsadáshoz?

A mindfulness különösen hasznos lehet karrier-tanácsadás során, hiszen nemcsak az állásinterjúkra való felkészülésben nyújt segítséget, de a munkahelyi kihívások kezelésében is. Az álláskeresők gyakran szembesülnek stresszel, önbizalomhiánnyal, és a jövő bizonytalansága is nyomasztó lehet számukra. Itt jön képbe a mindfulness: segít a jelen pillanatban maradni, ahelyett, hogy a múltbeli kudarcokra vagy a jövőbeni aggodalmakra koncentrálnánk.

A tudatos jelenlét gyakorlása segíti az önismeretet és az önreflexiót, amelyek kulcsfontosságúak a karrierépítés során. Az álláskeresésben fontos döntések meghozatalakor – legyen szó egy állásajánlat elfogadásáról, vagy egy interjún való részvételről – a mindfulness segíthet abban, hogy tisztábban lásd a helyzetet, és jobban érezd, mi a legjobb lépés számodra.

Egy másik fontos aspektus a kommunikáció javítása. Mindfulness gyakorlásával jobban figyelünk másokra, legyen szó interjúról vagy a munkahelyi kapcsolatok építéséről, ami növeli az empátiát és a konfliktuskezelési képességet. Mindezek eredményeként a karrierépítési folyamat során tudatosabb, fókuszáltabb, és hatékonyabb döntéseket tudsz hozni, ami hosszú távon sikeresebb eredményekhez vezet.

Összefoglalva, a mindfulness nemcsak a mindennapi életre van pozitív hatással, hanem az álláskeresés és karrierépítés során is segít, hogy nyugodtabb, magabiztosabb és tudatosabb légy, így jobb esélyekkel indulj egy sikeres karrier felé.

Ha érdekel a munkásságom, akkor "karriering" címen változatos tartalmakat találhatsz tőlem a nagyobb social media felületeken, illetve minden héten számíthatsz itt egy blogbejegyzésre is.

Ha pedig úgy érzed, hogy eljött a változás ideje, foglalj hozzám időpontot bátran egy ingyenes beszélgetésre.